top of page

Wpis 1 "Wykonanie kadłuba"

1.1. Kadłub wykonany jest przy użyciu następujących tkanin:
- w wersji węglowej część przednia z tkaniny 2x160g/m2 splot klasyczny + 2 paski 8mm x 250 pod otworem kabinki, część tylna (od 2 śruby 1 warstwa tkaniny jednokierunkowej 200 g/m2 + tkanina szklana 48g/m2 położona od zewnątrz. Zakładka w formie ok 5mm (z tyłu szkło, z przodu tkanina węglowa)
- w wersji szklanej część przednia wykonana z tkaniny 2x140g/m2 + 2x 50g/m2 dodatkowo warstwa 140g/m2 w dolnej części kadłuba od początku kabinki do pierwszej śruby, tkanina węglowa w części tylnej dochodzi dalej do przodu co widać na zdjęciach.

1.2 Laminowanie:
Docisk w formie zapewniony przez zwykły balon podłużny naciągnięty na rurkę aluminiową o średnicy zew 5mm, co 5cm przewierciłem otwory 1mm, na końcu przylaminowany wentyl Schrader/samochodowy wraz z pierścieniem zabezpieczającym przed wypchnięciem balonu po napompowaniu. Szczelność balonu uzyskana przez spasowanie wentyla na wcisk z formą.
Aby utrzymać zakładkę wewnątrz pomagam sobie sposobem z nitką odcinaną i wyciąganą po złożeniu połówek formy.
Po zamknięciu formy pompuję balon do 1bar, po 15 minutach do 2bar po następnych 30 minutach 4bar, po 12 godzinach manometr pokazuje ok 2-2,5 bar, więc szczelność balonu jest wystarczająca, choć fajnie byłoby zastosować tutaj kompresor.
Dołączona grafikaDołączona grafika
Pokrywka kabinki laminowana w osobnej formie (szkło 3x50g).
Dołączona grafika




Wpis 2 "Usterzenie z dźwignią steru wysokości wewnątrz statecznika pionowego"

Rozwiązanie stateczników jest wzorowane na modelu Fireworx 5 flow, ale trzeba tu zauważyć, że podobnie rozwiązane napędy sterów wysokości ma wiele różnych szybowców od rekreacyjnych, przez makiety po szybowce f3j,
Teoretycznie zaletą tego rozwiązania jest minimalizacja oporów powietrza na usterzeniu (mniejsza powierzchnia, rozpiętość stat. poziomego i mniejszy jego wpływ na statecznik pionowy. Jednak chyba bardziej w tym rozwiązaniu liczy się wygoda demontażu oraz bądź co bądź niecodzienny wygląd a'la model dlg za 750$ :D

2.1 Wykonanie stateczników:
Opisów wykonania stateczników z formy oraz tradycyjnie w worku jest wiele na forum - podam tylko gramaturę tkaniny - S. Poziomy - 25g, pionowy 49g do 2/3 wys, dalej 25g/m2. między dźwigarami statecznika poziomego wykonano kieszeń na pręt węglowy 2,5mm (wytopiony styrodur, żywica z mikrobalonem + wciśnięty pręt - czynność wykonywana dla obu połówek w tym samym czasie by zachować pokrywane się krawędzi)
Dołączona grafikaDołączona grafika
2.2 Mechanizm SW oraz montaż usterzenia:
Wykonałem prostą formę celem wykonania węglowego wzmocnienia, w formie statecznika byłoby ciężko zamontować dźwigienkę - więc taka nakładka ułatwia sprawę.
Wszystkie szczegóły są widoczne na zamieszczonych poniżej fotografiach, więc opiszę tylko kilka szczegółów.
Dołączona grafika

2.2.1 wzmocnienie węglowe + dźwigienka
ramię dźwigni statecznika 18mm
Wykonany węglowy element bardzo dokładnie korzystając z uchwytu stołowego przewiercamy (otwór o średnicy 2mm)
Dołączona grafika
2.2.2. Przygotowanie popychacza (pręt węglowy 2mm lub rurka węglowa 3/2)
Dołączona grafika
2.2.3. Przyklejenie wzmocnienia do statecznika pionowego
Dołączona grafika
2.2.4. Wklejenie pręta węglowego w przygotowany otwór,
Dołączona grafika
2.2.5. Wklejenie pręta przenoszącego ruch popychacza 2mm w jedną z połówek
Dołączona grafikaDołączona grafika
2.2.6. Zaznaczenie wstępne materiału do usunięcia
Dołączona grafika
2.2.7. Mocowanie do kadłuba:
Model z przykręconym skrzydłem ułożono symetrycznie na blacie, zabezpieczono przed poruszeniem się następnie przygotowany został otwór w belce jak na rysunku. Usterzenie z przyklejonym na żywicę 30min wzmocnieniem wystarczy już tylko równo wkleić do kadłuba. Nie potrzeba dodatkowych pasków tkaniny wzmacniających połączenie.

2.2.8. Zamontowany statecznik zabezpieczany jest kawałkiem taśmy klejącej łączącej natarcia połówek.
Dołączona grafika
2.2.9 Gotowe :)
Dołączona grafika



Wpis 3 "finalizacja montażu kadłuba"

W odróżnieniu od poprzednich modeli pod skrzydłem umieściłem komorę balastową w postaci widocznej na poniższych zdjęciach:


W kadłubie wklejone jest na żywicę z mikrobalonem wzmocnienie oraz nakrętka m3


Mocowanie Kabinki:


Poprawa niezawodności okablowania w stosunku do poprzednich modeli - gotowe przedłużacze serw + oryginalne wtyczki serw w skrzydłach:




 



 

Dane Techniczne

Wykonanie modelu NEXT

Opis modelu:
Kadłub modelu wykonany z formy jednoczęściowej, belka ogonowa o profilu eliptycznym, skrzydła o cienkim profilu zone 2 zapewniają modelowi utrzymanie prędkości w locie pod wiatr.


Poniżej znajduje się Dokładny opis wykonania modelu.
 

 

bottom of page